Saulės kolektoriai/granuliniai katilai

Dauguma žmonių jau nebesistebi laukuose matydami saulės kolektorius, tačiau retai kuris susimąsto, kodėl alternatyvi energija tokia svarbi. Mes esame pripratę prie tradicinių energijos rūšių, tokių kaip nafta, dujos, anglis, medis ar netgi branduolinis kuras. Juk galvodami apie naujo namo statybą iš karto mąstome apie tai, kad rūsyje stovės kietojo kuro katilas, arba geriausiu atveju, granuliniai katilai, bet vargiai įsivaizduojame, kas ant stogo bus saulės kolektorius. Tačiau tradicinės energijos rūšys, nors ir labai svarbios, turi svarbių trūkumų. Saulės kolektoriai – būdas, kuriuo kiekvienas gali prisidėti prie šių trūkumų taisymo.

 

Didžioji tradicinės energijos gavybos šaltinių yra iškastinės naudingosios medžiagos – anglis, dujos, nafta. Jos užtikrino energiją pasaulio ekonomikos plėtrai jau daugiau nei du šimtus metų, o pavieniai asmenys naudojo jas ir anksčiau. Tačiau viena iš pagrindinių problemų su kuria susiduriame šiandien – tai, kad iškastinės kuro rūšys yra ribotos, o tai reiškia, kad vieną dieną jų nebeliks. Siekdami sumažinti priklausomybę nuo šių kuro rūšių, mes galime gręžtis į alternatyvias energijos rūšis. Saulės kolektoriai yra bene pats prieinamiausias būdas pavieniui žmogui imtis veiksmų. Saulės kolektoriai visiškai neatstoja įprastinio kuro, tad granuliniai katilai ar kietojo kuro katilai jūsų namui vis dar bus reiklingas, tačiau sumažės iškastinio kuro poreikis. Saulės kolektoriai įperkami daugeliui žmonių, kurie stato ar renovuoja namus, o ir atsiperka per maždaug trejus – penkerius metus. Taip saulės kolektorius „atsidėkoja“ už rūpinimąsi pasaulio bendruomenės poreikiais.

 

Viena iš opiausių problemų kalbant apie tradicines kuro rūšis – gamtos tarša. Net ir šildant namus tokiais, rodos, gamtai draugiškais būdais kaip kietojo kuro katilai ar granuliniai katilai, išsiskiria anglies dvideginis. Nors jis reikalingas augalams ir dalyvauja fotosintezės procese, nuolat didėjantis jo kiekis atmosferoje kuria šiltnamio efektą ir taip prisideda prie klimato kaitos. Žmogaus ar organizacijos „indėliui“ į klimato kaitą matuoti naudojamas anglies pėdsako matmuo, kuris nurodo, kiek to žmogaus ar organizacijos veikla išskiria anglies dvideginio – o tai yra, kiek jie prisideda prie klimato kaitos. Saulės kolektoriai – puikus būdas ženkliai sumažinti savo anglies pėdsaką ir šildyti savo namus nešildant klimato.

 

Galiausiai, saulės kolektorius – ir kiekvieno iš mūsų žingsnelis link energetinės nepriklausomybės. Pernelyg didelė šalies energetinė priklausomybė nuo užsienio valstybių galiausiai reiškia ir politinę priklausomybę. Kuo didesnę dalį energijos galime pasigaminti patys, tuo labiau nepriklausoma valstybė nuo išorinių jėgų. Taigi, saulės kolektoriai – būdas dalyvauti savo šalies politiniuose procesuose ir remti demokratiją bei nepriklausomybę net ir jei visai nesidomite politika.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.