Kontaktiniai lęšiai – ką būtina apie juos žinoti.

Garsus pasaulinio lygio dailininkas Leonardas Da Vinčis savo gyvenimo laikotarpyje bandė kurti regos korekcijos prietaisus, tačiau tik bepasibaigiant XIX amžiuj buvo pradėti gaminti kontaktiniai lęšiai iš stiklo. Tačiau šie lęšiai buvo labai nepatogūs, nes juos dėdavo tiesiai ant akies, visas akis pilnai uždengdavo, o juos nešioti galima buvo nedaugiau 3 valandų. Einant metas buvo sukurta plastamasė, kuri sumažindavo lęšio dydžius, todėl nešiojmo laikas padidėjo iki 12 valandų. Tik sulaukus septintojo dešimtmečio buvo sukurti lęšiai kuriais žmonės džiaugiasi dabar – elastingi, silikoniniai, pralaidūs orui.

Kontaktinius lęšius gali nešioti praktiškai visi, vaikai ir vyresni žmonės, kuriems daktarai nustatė regėjimo sutrikimus. Būna atvejų kai kontaktiniai lęšius naudoja norėdami išgydyti rageną, paslepiant akies rainelės defektus arba pakeičiant per silpnus akinius. Dažniausiai žmonės priešiški akiniams yra tie, kurie nemato gyvenimo be sporto, mėgsta aktyvę gyvenseną arba negali kentėti kaskart aprasojančių akinių stiklų. Šiuo atveju konktaktiniai lęšiai – geriausia išeitis, nes jie vien, kad suteikia gerą matymą, bet ir prisitaiko prie aktyviai gyvenančių žmonių kasdienybės.

Kontaktinių lęšių asortimentas yra pakankamai platus ir jie skirstomi pagal nešiojimo paskirtį ir medžiagas. Nešiojimo tipo jie gali būti vienadieniai, savaitiniai arba dvisavaitiniai, mėnesiniai arba trimenėsiniai ir neriboto nešiojimo.

Svarbu žinoti, kad vienadienių lešių nepatartina nešioti daugiau nei dieną, nes vėl juos užsidėjus padidėja rizika pakliūti infekcijai. Tokie lęšiai yra patogi priemonė tiems, kurie neturi laiko jiems skirti laiko: keliaujantys, sportuojantys žmonės, jų nereikia valyti, dezinfekuoti ar kaip kitaip apdoroti. Užtenka vakare išmesti, o ryte įsidėti naujus. Taip pat yra minkštesnių kontaktinių lęšių, kuriuos galima devėti ir einant miegoti, jei tai leidžia nurodymai ant gamintojo pakuotės, tačiau jei terminas pasibaigė, reikia dėtis naujus. Nešiojant juos ilgiau nei nurodyta galima užsikrėsti, vaizdas gali tapti nekokybiškas, o pati akis gali gauti mažiau deguonies ir greičiau pavargs, parausta.

Kontaktiniai lęšiai gali būti paskirti ne tik korekcine prasme, bet ir kosmetine, nes lęšių gaminama yra įvairių spalvų, su raštais ir t.t. Korekciniai funkcijai priskirti lęšiai vadinami astigmatiniai, kitaip toriniai lęšiai arba progresiniai, jie labiau skirti žmonės nuo 40 metų, pataisantys regėjimą tiek toliaregiams, tiek trumparegiams.

Šie lęšiai yra itin pamėgti klientų, nes jie labai gerai praleidžia deguonį, juos valant nereikalaujama daug bereikalingų pastangų, nes jų paviršius nesuteikia galimybių kauptis apnašoms. Gerus atsiliepimus turi ir hidrogeliniai – silikoniniai lęšiai, šie labiau tinka žmonėms kurių akys jautresnės ir dažniau sausėja.

Norint saugiai ir tinkamai pasirinkti kontaktinius lęšius, būtina apsilankyti pas gydytoja arba okulistą, kuris nustatęs jūsų regėjimo kokybę galės spręsti kiek stiprus, kokio dydžio lęšio jums prireiks. Todėl visada prieš pirkdami pasimatuokite, nuo priklausys ne tik regėjimo kokybė, bet ir geresnė savijauta.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.